Features
Specifications
Makita Tungsten-Carbide Planer Blades are engineered to work with most brand 3-1/4" Planers. The double edged design means these blades are reversible so you get twice the life. The tungsten-carbide construction allows for faster, smoother cuts and long life.
- Set includes 2 blades
- INCLUDES - 3-1/4" Planer blade, double edged tungsten-carbide, 2 pack
- COMPATIBILITY - For use with Makita 3-1/4" Planer models KP0800K, KP0810, XPK01, N1900B and 1902
- For use with Makita 3-1/4" Planer models KP0800K, KP0810, XPK01, N1900B and 1902
- DESIGN - Double edged blade design
- Long lasting tungsten-carbide construction
- EFFICIENCY - Long lasting tungsten-carbide construction
- Double edged blade design
- APPLICATIONS - Designed for faster, smoother cuts and long life
- per 2000 Consent Judgement
| Brand | Makita |
|---|---|
| UPC | 088381413169 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25 End Cap |
| Package Length (in) | 2.20" |
| Package Width (in) | 6.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | D-46246 |
| Country of Origin | China |
| UPC Code | 088381-413169 |
| Product Type (Planers Accessories) | Tungten-Carbide |
| Package Quantity | 2 |
| Shipping Weight | .053 lbs. |