Features
Specifications
Downloads
Turn your Makita lithium-ion battery into a charging port with the 18V LXT Lithium-Ion Cordless Power Source. Mount the ADP05 on to your compatible Makita lithium-ion battery and you get two USB charging ports. Each USB port delivers 2.1A output. The built-in clip attaches to a belt or holster, with rubber covers for improved durability.
- Built-in belt clip attaches to belt or holster
- Compatible with Makita 18V Lithium-Ion batteries with a Star symbol (battery sold separately)
- INCLUDES - Includes power source only (battery and charger not included)
- SPEED - 2 USB ports provide quick and easy charging
- Designed for job site durability
- 3-year limited warranty
- Charges up to 2 USB compatible electronic devices where AC power is not available
- Conveniently located on/off switch for operator convenience
- CONVENIENCE - Built-in belt clip attaches to belt or holster
- Rubber covers protect USB ports from dust and water
- POWER - 2.1A output from each USB port, 4.2A total output when both USB ports are connected
- Only use genuine Makita batteries and chargers
- 2.1A output from each USB port, 4.2A total output when both USB ports are connected
- 2 USB ports provide quick and easy charging
- VERSATILITY - Charges up to 2 USB compatible electronic devices where AC power is not available
- WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov.
| Brand | Makita |
|---|---|
| UPC | 088381806954 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25, Section N1 |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 6.80" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | ADP05 |
| Country of Origin | China |
| UPC Code | 088381-806954 |
| System | 18V LXT® |
| Shipping Weight | .4 lbs. |