Features
Specifications
Downloads
The Makita 7-1/4 in. 24T Carbide-Tipped Max Efficiency Ultra-Thin Kerf Framing Saw Blade is ideal for a framers using cordless circular saws for a full range of wood cutting applications. The ultra-thin kerf design (only 0.057 in.) and specially engineered blade teeth to assist in reducing the load put on the tool while cutting, with a reduced swing width that allows for smoother material removal with less cutting resistance. The result is increased cutting efficiency, and users get up to 70% faster cutting and up to 70% more cuts per charge compared to standard blades. The high grade Tungsten Carbide tips are engineered for improved durability and longer blade life, and the special ATAFR (Alternate Top Alternate Face with Raker) carbide tips provide smoother and caster cuts. Added features including a blade coating for reduced pitch build-up.
- DESIGN - Special ATAFR (Alternate Top Alternate Face w/ Raker) carbide tips provide smoother and faster cuts
- Top bevel angle designed with a sharp 23° tip which provides a smoother cut
- Up to 70% more cuts per charge compared to standard blades
- Up to 70% faster cutting compared to standard blades
- Specially engineered teeth assist to reduce the load put on the tool while cutting
- Slimmer tip bottoms provide lower cutting resistance.
- High grade Tungsten carbide tips for durability
- INCLUDES - 7-1/4" 24T Carbide-Tipped Max Efficiency Ultra-Thin Kerf Circular Saw Blade, Framing
- Ultra-Thin 0.057" kerf reduces the load put on the tool
- DURABILITY - High grade Tungsten carbide tips for durability
- Blade coating provides reduced pitch build-up for smoother cuts
- Special ATAFR (Alternate Top Alternate Face w/ Raker) carbide tips provide smoother and faster cuts
- Reduced swing width allow for smoother material removal with less cutting resistance
- EFFICIENCY - Up to 70% more cuts per charge compared to standard blades
- SPEED - Up to 70% faster cutting compared to standard blades
- per 2000 Consent Judgement
| Brand | Makita |
|---|---|
| UPC | 088381527866 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 22, Section I1 |
| Package Length (in) | 6.80" |
| Package Width (in) | 6.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | B-61656-10 |
| Country of Origin | China |
| Kerf | .057" |
| Plate Thickness | .039" |
| Package Quantity | 1 |
| Arbor Size | 5/8" |
| Blade Type(s) | Circular Saw - Max Efficiency |
| Diamond Arbor Knockout | Yes |
| Hook Angle | 23° |
| Tool Compatibility | Circular Saw |
| Tooth Grind | ATAFR |
| Cut Type | Cross |
| Blade Tooth Material | Carbide |
| Shipping Weight | .6 lbs. |
| UPC Code | 088381-527866 |
| Tooth Count | 24 |
| Application (saw blades) | Wood, Framing |
| Blade Diameter | 7-1/4" |
| Maximum Speed (RPM) | 8,300 |