Features
Specifications
The Makita 18V LXT® Lithium-Ion battery charges faster and works longer than standard lithium-ion batteries, giving you and your cordless tools unmatched performance and productivity to take on the most demanding applications. The Makita 4.0 Ah battery combines more run time (35% more run time per charge than the Makita BL1830 battery) with a category-leading charge time of only 40 minutes, so it spends more time working and less time sitting on the charger. For added convenience, it also features an L.E.D. charge level indicator to monitor battery charge. The 18V LXT® 4.0Ah battery (BL1840) is compatible only with Star Protection tools, indicated by the Star Symbol™ and/or Yellow Battery Receiver under the tool. Makita 18V Lithium-Ion batteries resist self-discharge so they’re ready for use even after long periods of storage. The Makita Rapid Optimum Charger (sold separately) is a smart-charging system that communicates with the battery during the charging process to monitor current, voltage and temperature. This advanced charging technology helps optimize battery life and deliver a faster charge. In addition, the Charger has a built-in fan to cool the battery for faster and more efficient charging, even in hot weather conditions. For improved tool performance and extended battery life, Makita created STAR Protection Computer Controls™. STAR Protection is communication technology that allows the tool and battery to exchange data in real time and monitor conditions during use to protect against overloading, over-discharging and overheating. Makita, the innovation leader in cordless tool technology, has the world’s cordless tool line-up powered by an 18V lithium-ion slide-style battery.
- WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov.
- Battery resists self-discharge and remains ready for use even after long periods of storage
- Makita technology delivers category-leading charge time so the battery spends more time working and less time sitting on the charger (charger not included)
- Sixteen contact terminals maintain a constant connection with the tool to help prevent power loss or fluctuation, even during high-vibration applications
- CONVENIENCE - Compatible only with Makita 18V Lithium-Ion tools with Star Symbol™ and/or Yellow Battery Receivers
- Integrated L.E.D. battery charge level indicator allows user to monitor battery charge
- Provides up to 35% more run time per charge compared to BL1830
- Equipped with Star Protection Computer Controls™ to protect against overloading, over-discharging and over-heating
- PERFORMANCE - Provides up to 35% more run time per charge compared to BL1830
- EFFICIENCY - Integrated L.E.D. battery charge level indicator allows user to monitor battery charge
- 3-year limited warranty
- Reaches full charge in 40 minutes or less
- Compatible only with Star Protection tools, indicated by the Star Symbol™ and/or Yellow Battery Receiver under the tool
- Battery delivers consistent power and run time in extreme temperatures, even in winter (-4°F/-20°C)
- INNOVATION - Reaches full charge in 40 minutes or less
- Impact-resistant outer case and shock-absorbing inner-liner are engineered to protect the battery
- INCLUDES - 18V LXT® Lithium-Ion 4.0Ah battery
- Makita 18V Lithium-Ion is the world’s largest cordless tool line-up powered by an 18V Lithium-Ion slide-style battery
| Brand | Makita |
|---|---|
| UPC | 088381463898 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25, Section N1 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 5.20" |
| Package Height (in) | 3.20" |
| Manufacturer Part Number | BL1840B |
| Country of Origin | Singapore |
| Battery Charge Time (minutes) | 40 |
| UPC Code | 088381-463898 |
| Voltage | 18V |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| System | 18V LXT® |
| Package Quantity | 1 |
| Shipping Weight | 1.5 lbs. |
| Battery Capacity (Ah) | 4.0Ah |