SKU: BL1850B2
| Location: Aisle 25, Section N1
$289.99
39 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Features
Specifications
The Makita 18V LXT® Lithium-Ion battery charges faster and works longer than standard lithium-ion batteries, giving you and your cordless tools unmatched performance and productivity to take on the most demanding applications. The Makita 5.0Ah battery has a category-leading charge time of only 45 minutes, so it spends more time working and less time sitting on the charger. The 18V LXT® 5.0Ah battery is compatible only with Star Protection tools, indicated by the Star Symbol™ and/or Yellow Battery Receiver under the tool. Makita 18V Lithium-Ion batteries resist self-discharge so they’re ready for use even after long periods of storage. The Makita Rapid Optimum Charger (sold separately) is a smart-charging system that communicates with the battery during the charging process to monitor current, voltage and temperature. This advanced charging technology helps optimize battery life and deliver a faster charge. In addition, the Charger has a built-in fan to cool the battery for faster and more efficient charging, even in hot weather conditions. For improved tool performance and extended battery life, Makita created STAR Protection Computer Controls™. STAR Protection is communication technology that allows the tool and battery to exchange data in real time and monitor conditions during use to protect against overloading, over-discharging and overheating. Makita, the innovation leader in cordless tool technology, has the world’s largest cordless tool system powered by 18V lithium-ion slide-style batteries.
- INNOVATION - Integrated L.E.D. battery charge level indicator allows user to monitor battery charge
- Makita 18V Lithium-Ion is the world's largest cordless tool line-up powered by an 18V Lithium-Ion slide-style battery
- Reaches full charge in 45 minutes or less
- Battery resists self-discharge and remains ready for use even after long periods of storage
- 2 18V LXT® Lithium-Ion 5.0Ah Battery (BL1850B)
- Impact-resistant outer case and shock-absorbing inner-liner are engineered to protect the battery
- CONVENIENCE - Reaches full charge in 45 minutes or less
- Compatible with 18V LXT® Tools
- DURABILITY - Impact-resistant outer case and shock-absorbing inner-liner are engineered to protect the battery
- Equipped with Star Protection Computer Controls™ to protect against overloading, over-discharging and over-heating
- Compatible only with Star Protection tools, indicated by the Star Symbol™ and/or Yellow Battery Receiver under the tool
- Integrated L.E.D. battery charge level indicator allows user to monitor battery charge
- 3-year limited warranty
- Provides up to 65% more run time per charge compared to BL1830
- RUN TIME - Provides up to 65% more run time per charge compared to BL1830
- INCLUDES - Includes- 2 ea. 18V LXT® Lithium-Ion 5.0Ah battery
- Sixteen contact terminals maintain a constant connection with the tool to help prevent power loss or fluctuation, even during high-vibration applications
- Makita technology delivers category-leading charge time so the battery spends more time working and less time sitting on the charger (charger not included)
- STAR Protection allows the tool and battery to exchange data in real time to protect against overloading, over-discharging and overheating
- Battery delivers consistent power and run time in extreme temperatures, even in winter (-4°F/-20°C)
- WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov.
| Brand | Makita |
|---|---|
| UPC | 088381463928 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25, Section N1 |
| Package Length (in) | 2.40" |
| Package Width (in) | 4.60" |
| Package Height (in) | 4.60" |
| Manufacturer Part Number | BL1850B-2 |
| Country of Origin | Singapore |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Battery Capacity (Ah) | 5.0Ah |
| UPC Code | 088381-463928 |
| Shipping Weight | 2.95 lbs. |
| System | 18V LXT® |
| Package Quantity | 2 |
| Voltage | 18V |
| Battery Charge Time (minutes) | 45 |