Features
Specifications
National Catalog Model V832. This bolt is designed for security on farm buildings, sheds, stockrooms, doors, and other heavy-duty installations. It can be padlocked for additional protection. Can be mounted with carriage bolts for added security. Surface and universal strikes are provided.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613151161 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 18, Section I5 |
| Package Length (in) | 11.80" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | N151-167 |
| Length | 8 In. |
| Finish | Zinc |
| Material | Steel |