Features
Specifications
Extra-strong bar strike with rounded edges. Can be padlocked. Cam action between handle and bar strike holds door tightly closed. Wrought steel, zinc finish. Visual pack includes screws.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613156043 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 34, Section S3 |
| Package Length (in) | 9.00" |
| Package Width (in) | 6.20" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Manufacturer Part Number | N156-042 |
| Latch Type | Bar Strike |
| Self-Latching | Yes |
| Material | Steel |
| Lockable | Yes |
| Finish | Zinc |