Features
Specifications
National Catalog Model V831. Designed for security applications such as on doors, gates, storage sheds, and utility cabinets. Can be secured with a padlock. Use on vertical , horizontal, left or right hand applications. Bolt diameter is 0.39". Durable steel case and bolt.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613162389 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 18, Section I5 |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | N162-388 |
| Length | 6 In. |
| Finish | Zinc |
| Material | Steel |