Features
Specifications
National Hardware Rustic Modern T-Hinge, Gate Leaf Height: 4-5/32 in, Gate Leaf Thickness: 3/32 in, 1-15/16 in Frame Leaf Width, 3/32 in Frame Leaf Thickness, 3 Knuckles, 9/16 in Pin Diameter, Tapping Screws Mounting, 0.285 in Diameter Mounting Hole, Steel, Black, Dimensions: 8-1/32 in L, Includes: (2) Rustic Modern T-Hinges
- The National Hardware® rustic modern gate T-hinges are a set of two T-Hinges that are durable, dependable and designed for Long-lasting everyday use
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 886780030631 |
| Package Length (in) | 0.75" |
| Package Width (in) | 6.50" |
| Package Height (in) | 12.50" |
| Manufacturer Part Number | N166-030 |
| Color | Black |
| Dimensions | 8-1/32 in L |
| Frame Leaf Thickness | 3/32 in |
| Frame Leaf Width | 1-15/16 in |
| Gate Leaf Height | 4-5/32 in |
| Gate Leaf Thickness | 3/32 in |
| Includes | (2) Rustic Modern T-Hinges |
| Material | Steel |
| Mounting Hole Diameter | 0.285 in |
| Mounting Type | Tapping Screws |
| Number of Knuckles | 3 |
| Pin Diameter | 9/16 in |