Features
Specifications
Designed for use on wood frame sliding doors from 1-1/2 In. to 2 In. thick. Flexible design, the slot in top of door strap allows lateral and vertical adjustment. Includes 2 end caps and bolts for attaching door straps. Made of durable 1-piece precision formed steel. Zinc-plated finish. Self-lubricating Delrin bearings and 5-1/4 In. strap length. WeatherGuard protection.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613168817 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 34, Section S3 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 2.40" |
| Package Height (in) | 11.00" |
| Manufacturer Part Number | N168-815 |
| Finish | Zinc-Plated |
| Weight Capacity | 450 Lb. |
| Rail Type | Box Rail |
| Door Type | Wood |
| Wheel Material | Steel |
| Hanger Material | Steel |