Features
Specifications
Use on wood frame metal clad doors using 2 In. x 4 In. or 2 In. x 6 In. frame. Offset 9 In. bolt adjusts both vertically and laterally from inside the door. Connecting bolts (threaded 7 In.) adjusts laterally 1 In. by turning offset bolt for desired clearance. Includes 4 washers, 4 hex nuts, and 2 end caps per pair. For use on doors up to 450 Lb. per pair. Features Delrin 500 CL bearings and WeatherGuard protection. Zinc-plated finish.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613174269 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 34, Section S3 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 2.40" |
| Package Height (in) | 11.00" |
| Manufacturer Part Number | N174-268 |
| Finish | Zinc-Plated |
| Weight Capacity | 450 Lb. |
| Rail Type | Box Rail |
| Door Type | Wood |
| Wheel Material | Steel |
| Hanger Material | Steel |