Features
Specifications
Sliding latch bar works like a heavy-duty barrel bolt plus deadbolt. Operates with thumb latch when in unsecured position. For use on inswinging or outswinging gates. Bolt can be padlocked. Fits gate up to 3" thick. Packed with screws. Satin black.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613178618 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 34, Section S2 |
| Package Length (in) | 12.20" |
| Package Width (in) | 5.00" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Manufacturer Part Number | N178-616 |
| Latch Type | Ornamental Handle |
| Material | Steel |
| Lockable | Yes |
| Hardware Included | Yes |
| Finish | Black |