Features
Specifications
232 series. 3", flexible-spring door stop is designed to protect walls from door knob damage. The wide base provides better spring support. Base plate detaches from the spring for installation. Steel with plastic tip.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613187641 |
| Package Length (in) | 0.80" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | N187-641 |
| Mount Type | Base Plate |
| Size | 3 In. |
| Finish | Brass |
| Material | Steel |
| Type of Tip(s) | Rubber |