SKU: N195792
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$15.99
- Buy 10 for $14.39 each and save 10%
- Buy 25 for $12.79 each and save 20%
Features
Specifications
Durable swivel eye rope pulley. Extra weight capacity for high working loads. Features a removable axle for easy rigging. Swivel eye steel pulley has 3/8-inch rope capacity.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613195790 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section H1 |
| Package Length (in) | 1.60" |
| Package Width (in) | 2.40" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | N195-792 |
| Sheave Outside Diameter (In.) | 2 |
| Sheaves | Single |
| Eye Type | Swivel Eye |
| Maximum Rope Diameter (In.) | 0.375 |
| Sheave Material | Steel |
| Body Material | Steel |
| Finish | Steel |
| Load Capacity (Lb.) | 480 |
| Rope Type | Wire |