Features
Specifications
Gallery Series door stop is designed to protect wall and door from damage. Large base. Solid ring, rubber bumper, and plastic wall anchor. Diameter: 2-5/16". Projection: 1-1/8".
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613198067 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section H4 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | N198-069 |
| Diameter (In.) | 2.3125 |
| Finish | Polished Brass |
| Base Material | Solid Brass |
| Projection (In.) | 1.125 |
| Mount Type | Screw |