Features
Specifications
Hot-rolled steel. Satin black, triple protected with zinc-plated, black chromate dip and black BakEnamel finish. This heavy-duty latch is designed for mounting on inside fence post between gate and jamb. Anti-sag and self latching design. Designed for right or left hand applications. Can be padlocked.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613199156 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 34, Section S3 |
| Package Length (in) | 13.40" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | N199-158 |
| Latch Type | Post Mount |
| Self-Latching | Yes |
| Material | Steel |
| Lockable | Yes |
| Finish | Black |