Features
Specifications
National catalog model No. V1891. Designed to support lids on boxes, chests, etc. Can be mounted on left or right side. Tension can be adjusted to hold lid in any position. Fits chests 3-1/4" or deeper. Made of steel. Brass finish.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613208636 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 19, Section I3 |
| Package Length (in) | 8.40" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | N208-637 |
| Finish | Brass |
| Material | Steel |
| Spring or Friction | Friction |