Features
Specifications
National catalog model No. V1892. Designed to support lids on shallow depth boxes, chests, etc., at least 2-1/2" deep. Tension can be adjusted to hold lid in any position and to help prevent slamming. Made of steel. Brass finish. 1 per pack.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613208643 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 19, Section I3 |
| Package Length (in) | 8.20" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | N208-645 |
| Finish | Brass |
| Material | Steel |
| Spring or Friction | Friction |