Features
Specifications
National catalog model No. V1893. Designed to hold open lids on chests or boxes and to help prevent slamming. Spring-loaded supports make toy boxes safer. Made of steel. Antique brass finish.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613208674 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 19, Section I3 |
| Package Length (in) | 7.40" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | N208-678 |
| Finish | Antique Brass |
| Material | Steel |
| Spring or Friction | Spring |