Features
Specifications
National catalog model No. V1814. Miniature brass. Designed to add a decorative appearance to desks, lids, chests, cabinets, table leaves, etc. Can be used with National model No. 1826 decorative hasp. Surface mount. Made of solid brass. Screws included. 2 per pack.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613211827 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 19, Section I3 |
| Package Length (in) | 5.20" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | N211-821 |
| Finish | Solid Brass |
| Finish Family | Brass |
| Height | 1-5/16 In. |
| Material | Solid Brass |
| Type | Miniature Brass |
| Width | 2-1/4 In. |