Features
Specifications
Flexible, plastic bumper is designed to protect walls from door knob damage. Specific uses include on refrigerator, closet, and cabinet doors. Covers minor damage and marks on walls. Protects walls. Requires no tools for easy installation.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613215894 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section H4 |
| Package Length (in) | 6.10" |
| Package Width (in) | 4.10" |
| Package Height (in) | 4.50" |
| Manufacturer Part Number | N215-897 |
| Diameter (In.) | 1.9 |
| Finish | White |
| Base Material | Plastic |
| Projection (In.) | 0.72 |
| Mount Type | Self-Adhesive |