Features
Specifications
National catalog model No. V2014. This large eye screw eye is designed for a variety of applications. Made of steel.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613119000 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section H1 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | N220-418 |
| Model Compatibility | #000 |
| Finish | Zinc |
| Type | Large |
| Material | Steel |
| Wire Diameter | 0.361 In. |
| Inside Eye Diameter | 1 In. |
| Thread Length | 1-5/8 In. |
| Overall Length | 3-7/8 In. |