Features
Specifications
National catalog model No. V2014. This large eye screw eye is designed for a variety of applications. Made of steel.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613118980 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section H1 |
| Package Length (in) | 1.80" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | N220-426 |
| Model Compatibility | #0 |
| Finish | Zinc |
| Type | Large |
| Material | Steel |
| Wire Diameter | 0.300 In. |
| Inside Eye Diameter | 13/16 In. |
| Thread Length | 1-1/4 In. |
| Overall Length | 2-7/8 In. |