Features
Specifications
National catalog model No. V2014. This large eye screw eye is designed for a variety of applications. Made of steel.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613119161 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section H1 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | N220-434 |
| Model Compatibility | #2 |
| Finish | Zinc |
| Type | Large |
| Material | Steel |
| Wire Diameter | 0.262 In. |
| Inside Eye Diameter | 23/32 In. |
| Thread Length | 1-1/8 In. |
| Overall Length | 2-5/8 In. |