Features
Specifications
Catalog model No. 2160BC series. Machine screw threads with hex nut, assembled. Designed for home and industrial applications. For interior and exterior applications. Manufactured from steel wire.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613123229 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section H1 |
| Package Length (in) | 1.80" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | N221-390 |
| Thread Diameter | 1/4 In. |
| Length | 3 In. |
| Finish | Zinc |
| Material | Steel |
| Load Capacity | 80 |
| Thread Size | 1/4-20 |
| Thread Length | 1-3/4 In. |
| Inside Eye Diameter | 9/16 In. |
| Hex Nuts Included | Yes |