Features
Specifications
Catalog model No. 2160BC series. Machine screw threads with hex nut, assembled. Designed for home and industrial applications. For interior and exterior applications. Manufactured from steel wire.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613123410 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section H1 |
| Package Length (in) | 2.20" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | N221-473 |
| Thread Diameter | 3/8 In. |
| Length | 4 In. |
| Finish | Zinc |
| Material | Steel |
| Load Capacity | 160 |
| Thread Size | 3/8-16 |
| Thread Length | 2-1/8 In. |
| Inside Eye Diameter | 1 In. |
| Hex Nuts Included | Yes |