Features
Specifications
Catalog model No. 2161BC series. Bulk box pack. Machine screw threads with hex nut, assembled. Manufactured from stainless steel. Resists corrosion.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613191266 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section H2 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | N221-622 |
| Thread Diameter | 5/16 In. |
| Length | 4 In. |
| Finish | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Load Capacity | 130 |
| Thread Size | 5/16-18 |
| Thread Length | 2-3/4 In. |
| Inside Eye Diameter | 3/4 In. |
| Hex Nuts Included | Yes |