Features
Specifications
National Hardware Pulley, Single, Scissor Hook, Working Load Limit: 650 lb, Eye Diameter: 0.76 in, Rope Size: 1/2 in, Sheave Size: 3 in, Sheave Material: Zinc, Block Material: Steel, Zinc, 3.13 in OAW, Overall Depth: 7.08 in
- Life lube alloy bearing
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613229013 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section H1 |
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 6.00" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | N229-013 |
| Block Material | Steel |
| Eye Diameter | 0.76 in |
| Finish | Zinc |
| Overall Depth | 7.08 in |
| Overall Width | 3.13 in |
| Rope Size | 1/2 in |
| Sheave Material | Zinc |
| Sheave Size | 3 in |
| Type | Single Scissor Hook |
| Working Load Limit | 650 lb |