Features
Specifications
National Hardware Pulley, Single, Working Load Limit: 100 lb, Rope Size: 3/8 in, Sheave Size: 2 in, Sheave Material: Die-Cast Zinc, Block Material: Steel, Zinc, Joist Mounting, 2.63 in OAW, Overall Depth: 2.61 in
- Life lube alloy bearing
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613233263 |
| Package Length (in) | 2.20" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 0.50" |
| Manufacturer Part Number | N233-262 |
| Block Material | Steel |
| Finish | Zinc |
| Mounting Type | Joist |
| Overall Depth | 2.61 in |
| Overall Width | 2.63 in |
| Rope Size | 3/8 in |
| Sheave Material | Die-Cast Zinc |
| Sheave Size | 2 in |
| Type | Single |
| Working Load Limit | 100 lb |