Features
Specifications
When subjected to 312 hrs of salt fog spray testing (BHMA A138.18), zinc hardware showed severe corrosion while hardware with Weather Guard™ protection withstood these harsh conditions with very little deterioration.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613248045 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 34, Section S1 |
| Package Length (in) | 23.80" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | N248-047 |
| Bolt Hook Size | 7/8 in |
| Dimensions | 24 in L x 2 in W |
| Finish | Zinc |
| Leaf Thickness | 1/4 in |
| Material | Steel |
| Pin Diameter | 0.92 in |
| Suitable for | Nationals 29 or 292 Hinges Nationals 291 or 293 Hooks 130708 130559 130583 and 130617 Hooks 5/16 in (6 or 8 in Sizes) or 3/8 in ((1 12 14 16 18 2 and 24 in Sizes) Bolts |
| Weight Capacity | 240 lb |