N260-146 Heavy-Duty Hanger, 75 lb, Aluminum, Mill, 5/16 in Opening, 1/2 in Projection, Screw Mounting
SKU: N260146
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$14.99
Features
Specifications
National Hardware Heavy-Duty Hanger, 75 lb Weight, Opening Size: 5/16 in, Aluminum, Mill, Projection Size: 1/2 in, Screw Mounting, Dimensions: 6 in W
- Re-designed French cleat aluminum brackets ensures an easy installation
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 886780026566 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section I1 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 6.00" |
| Package Height (in) | 3.00" |
| Manufacturer Part Number | N260-146 |
| Dimensions | 6 in W |
| Finish | Mill |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Screw |
| Opening Size | 5/16 in |
| Projection Size | 1/2 in |
| Weight Capacity | 75 lb |