Features
Specifications
National Hardware Utility Hinge, 70 lb Weight, Door Leaf Width: 4 in, Door Leaf Thickness: 0.11 in, Frame Leaf Width: 4 in, Frame Leaf Thickness: 0.11 in, Number of Knuckles: 5, Pin Type: Riveted, Pin Diameter: 0.27 in, Full Mortise Mounting, Number of Mounting Holes: 8, Mounting Hole Diameter: 0.29 in, Hole Spacing: 1 in, Cold Rolled Steel, Zinc, Dimensions: 3.98 in L x 4.14 in W
- Swaged for mortise installations
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613261662 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 19, Section I4 |
| Package Length (in) | 6.40" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | N261-669 |
| Dimensions | 3.98 in L x 4.14 in W |
| Door Leaf Thickness | 0.11 in |
| Door Leaf Width | 4 in |
| Finish | Zinc |
| Frame Leaf Thickness | 0.11 in |
| Frame Leaf Width | 4 in |
| Hole Spacing | 1 in |
| Material | Cold Rolled Steel |
| Mounting Hole Diameter | 0.29 in |
| Mounting Type | Full Mortise |
| Number of Knuckles | 5 |
| Number of Mounting Holes | 8 |
| Pin Diameter | 0.27 in |
| Pin Type | Riveted |
| Weight Capacity | 70 lb |