Features
Specifications
WeatherGuard protection is proven to be 3x more resistant to corrosion vs. our competitors. It's formulated to withstand the harshest weather conditions and stand up to the corrosive effects of pressure treated lumber. Extensive testing and field use have proven WeatherGuard is far superior in corrosion resistance over competitive standard zinc-plated products.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613121607 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section H3 |
| Package Length (in) | 1.50" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 1.50" |
| Manufacturer Part Number | 1161150 |
| Hook Size | 1-1/2 In. |
| Finish | Zinc |
| Hook Type | Open S |
| Material | Steel |
| Weight Capacity | 40 Lb. |