Features
Specifications
National Hardware Door Hinge, 10 lb Weight, Door Leaf Width: 1-1/2 in, Frame Leaf Width: 1-1/2 in, Number of Knuckles: 5, Pin Type: Non-Rising, Removable, Full Mortise Mounting, Number of Mounting Holes: 4, Stainless Steel, Stainless Steel, Dimensions: 1-1/2 in W
- Stainless steel for maximum corrosion resistance
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613276956 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 19, Section I4 |
| Package Length (in) | 4.60" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | N276-956 |
| Dimensions | 1-1/2 in W |
| Door Leaf Width | 1-1/2 in |
| Finish | Stainless Steel |
| Frame Leaf Width | 1-1/2 in |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Full Mortise |
| Number of Knuckles | 5 |
| Number of Mounting Holes | 4 |
| Pin Type | Non-Rising Removable |
| Weight Capacity | 10 lb |