Features
Specifications
Designed for industrial and home applications. All eye bolts have standard machine screw threads - course thread on extra large sizes ( 1/2 In. x 12 In.) Interior and exterior applications. Manufactured from steel wire. Zinc.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613347748 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section H1 |
| Package Length (in) | 12.00" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | N347-740 |
| Thread Diameter | 3/4 In. |
| Length | 12 In. |
| Finish | Zinc |
| Material | Steel |
| Load Capacity | 675 |
| Inside Eye Diameter | 1.25 In. nominal |
| Hex Nuts Included | Yes |