Features
Specifications
Catalog model No. V2076 thru 2076 series. Manufactured from steel with zinc finish.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613347847 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section H3 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | N347-849 |
| Hook Size | 3-1/2 In. |
| Finish | Zinc-plated |
| Hook Type | Heavy Open S |
| Material | Steel |
| Weight Capacity | 180 Lb. |