Features
Specifications
National catalog model V2161. Eye Bolt with Nut and Storm Shine finish is designed to firmly attach a securing eye to a structure for rope or cable ties.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 886780029932 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section H3 |
| Package Length (in) | 0.50" |
| Package Width (in) | 2.50" |
| Package Height (in) | 3.75" |
| Manufacturer Part Number | N820-095 |
| Thread Diameter | 1/4 In. |
| Length | 2 In. |
| Finish | Storm Shine |
| Material | Steel |
| Load Capacity | 80 |