Features
Specifications
National catalog model V2160. Eye Bolt with Nut and Storm Shine finish is designed to firmly attach a securing eye to a structure for rope or cable ties.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 886780030112 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section H3 |
| Package Length (in) | 0.50" |
| Package Width (in) | 1.75" |
| Package Height (in) | 7.50" |
| Manufacturer Part Number | N820-098 |
| Thread Diameter | 3/8 In. |
| Length | 5 In. |
| Finish | Storm Shine |
| Material | Steel |
| Load Capacity | 160 |
| Hex Nuts Included | Yes |