Features
Specifications
National catalog model V2172. Turnbuckle Hook/Eye with Storm Shine finish is used to increase or decrease tension in wire and rope applications.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 886780029963 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section H3 |
| Package Length (in) | 0.75" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 7.50" |
| Manufacturer Part Number | N820-120 |
| Body Material | Steel |
| Thread Diameter | 1/4 In. |
| Overall Open Length | 7-1/2 In. |
| Finish | Storm Shine |