Features
Specifications
National catalog model V2172. Turnbuckle Eye/Eye is used to create tension in cables, ropes and chains. Steel construction.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 886780029956 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section H3 |
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 3.75" |
| Package Height (in) | 7.50" |
| Manufacturer Part Number | N820-121 |
| Body Material | Steel |
| Thread Diameter | 1/4 In. |
| Overall Open Length | 7-1/2 In. |
| Finish | Storm Shine |