Features
Specifications
Prevents damage to walls. Easy to install, no fasteners - use wrench to screw base into wall. Hole in the end of the plastic tip to help reduce choking hazard. Zinc die-cast with rubber tip.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 886780012927 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section H3 |
| Package Length (in) | 1.20" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Manufacturer Part Number | N830-138 |
| Length | 3 In. |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Mount Style | Self-Start Screw |
| Material | Zinc/Steel |
| Type Of Tip(s) | Rubber |