Features
Specifications
Closet rod end caps (National Model V8602). Used to cover the ends of closet rods while adding a decorative touch. Prevents hangers from sliding off the wall. Fits 1-1/4 In. to 1-5/16 In. diameter pole. Includes set screws to secure the end cap to the closet rod.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 886780012668 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 19, Section H5 |
| Package Length (in) | 6.00" |
| Package Width (in) | 4.60" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | S822-090 |
| Material | Die Cast Zinc |
| Color | White |
| Type | Screw |
| Diameter | 1-1/4 In. to 1-5/16 In. |