Features
Specifications
National Catalog No. V121. Double wide brace is steel with zinc-plated finish. Used for reinforcing inside of right angle corner joints. Hole sizes fit Phillips flatscrews sized #8.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613285569 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 18, Section I6 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | N285-569 |
| Length | 2-1/2 In. |
| Width | 1-1/2 In. |
| Thickness | .07 In. |
| Finish | Zinc-Plated |
| Material | Steel |
| Holes Total | 10 |
| Screws Included | No |