Features
Specifications
Designed for wood or metal screen and storm doors. Fits wood doors for 5/8" to 2" thick. For 2" thick doors, pan machine screws 8/32" x 2-3/8" are required and must be purchased separately (qty 2). Interior locking mechanism provides for enhanced security. Mounting screws included to match product finish. Includes spring loaded strike plate.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613213166 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 18, Section I1 |
| Package Length (in) | 8.60" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Manufacturer Part Number | N213-165 |
| Door Type | Outswinging |
| Door Thickness | 5/8 In. - 2 In. |
| Finish | White |
| Door Material | Wood or metal |
| Installation Hole Spacing | 1-3/4 In. |