Features
Specifications
National Hardware V1345 Door Closer, Opening Angle: 90 deg, Steel, Powder-Coated, 11.1 in L, Suitable for: Out-Swinging Wood/Metal Doors, Includes: Mounting Bracket, Screw
- Ergonomic button
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613279773 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 18, Section I1 |
| Package Length (in) | 14.40" |
| Package Width (in) | 5.00" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | N279-778 |
| Finish | Powder-Coated |
| Includes | Mounting Bracket Screw |
| Length | 11.1 in |
| Material | Steel |
| Opening Angle | 90 deg |
| Suitable for | Out-Swinging Wood/Metal Doors |