Features
Specifications
National Catalog Model V162. Single hook designed to be mounted on a door or wall in bedrooms, bathrooms, closets, and more to hold coats, hats, and other garments. Extra heavy for added strength. Decorative ball tip design.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613274181 |
| Package Length (in) | 0.20" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 3.60" |
| Manufacturer Part Number | N274-183 |
| Finish | Chrome |
| Material | Zinc Die-Cast |
| Height (In.) | 1.8 |
| Width (In.) | 1 |
| Projection (In.) | 1.75 |