Features
Specifications
National catalog model No. V1828. Minature brass. Designed to add a decorative appearance to small chests, jewelry boxes, craft projects, etc. Hasp style matches National's model No. 1818 decorative hinge. Attached lock for easy latching. Surface mount. Made of solid brass with plated fastener. 3/4" x 2-3/4". 1 per pack.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613211919 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 19, Section I3 |
| Package Length (in) | 6.00" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | N211-912 |
| Type | Decorative |
| Length | 2-3/4 In. |
| Width | 3/4 In. |
| Finish | Brass |
| Material | Brass |