Features
Specifications
National catalog model No. V1843. Designed for use with padlocks to secure trunks, chests, cases, tool boxes, and other items. Product's design allows for a tight secure closing. Surface mount. Lockable with padlock. For vertical or horizontal applications. Zinc-plated finish. Made of steel. 2 per pack.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613208575 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 18, Section I5 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | N208-579 |
| Finish | Zinc |
| Material | Steel |
| Length | 2-1/2 In. |
| Width | 1.65 In. |