Features
Specifications
National catalog model No. V1849. Designed for use with padlocks to secure trunks, chests, cases, and other items. Latches for a tight, secure closing. Surface mount. Made of steel. Brass finish.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613208605 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 18, Section I5 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | N208-603 |
| Finish | Brass |
| Material | Steel |
| Length | 3-1/2 In. |
| Width | 1-3/4 In. |