Features
Specifications
National catalog model No. V1854. Miniature brass. Designed to protect and reinforce corners on small chests, trunks, luggage, furniture, etc. Decorative appearance. Rugged steel construction. Made of steel.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613213456 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 19, Section I3 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | N213-454 |
| Length | 9/16 In. |
| Width | 1-1/4 In. |
| Finish | Brass |
| Type | Corner |
| Material | Solid Brass |
| Holes Total | 2 |